Nauka języków obcych należy do bardzo ważnych czynności, które pozwalają na dynamiczny rozwój i większe możliwości w sferze zawodowej. Zgodnie z opinią większości instytucji certyfikujących, potrzebne jest około 1200 godzin, aby możliwe było osiągnięcie tzw. niezależności językowej. Jest to bardzo długi okres czasu, a większość osób, słysząc takie wartości, z miejsca się zniechęca. Jednak czy na pewno każdy musi przebrnąć przez wskazany prób godzin?
Oczywiście, że nie! Współcześnie skuteczność nauki języka obcego to przede wszystkim skorzystanie z wielu innowacyjnych technik i metod nauczania. Najważniejsze przed rozpoczęciem nauki to opracowanie planu, dzięki któremu możliwe będzie osiągnięcie założonych celów. Co zatem należy zrobić przed rozpoczęciem nauki języka obcego? Sprawdź 5 rzeczy, które musisz wiedzieć!
1. Wyznacz sobie cele
Realistyczne wyznaczenie sobie celów przed rozpoczęciem nauki języka obcego to pierwsza czynność, którą każdy początkujący adept powinien wykonać. Określone cele, które w przyszłości mają zostać spełnione, dzięki umiejętności posługiwania się obcym językiem są nie tylko środkiem pozwalającym na skuteczną realizację. Stanowią także niezbędną motywację w procesie uczenia się.
2. Dobierz właściwe metody i narzędzia
W zależności od ustalonego celu, a więc dążenia do konkretnego poziomu zaawansowania językowego należy wybrać odpowiednie metody i narzędzia. Dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z językiem, zdecydowanie wystarczą darmowe materiały w internecie. Możliwe jest również wspomaganie się darmowy aplikacjami w telefonie na przykład w czasie jazdy do pracy bądź w przerwie na lunch.
Z kolei osoby bardziej zaawansowane mogą zdecydować się na profesjonalne kursy w szkołach językowych. Ich wybór jest bardzo duży, a skuteczność nauczania niezwykle efektywna. Można także skorzystać z płatnych lekcji online, które w przypadku bardzo zapracowanych osób będzie wygodnym rozwiązaniem.
3. Ustalenie zakresu potrzebnego słownictwa
Rzucanie się na głęboką wodę na początku nauki nie będzie dobrym pomysłem. Istnieje ryzyko, że szybko pojawi się zniechęcenie, co prowadzi do wypalenia. Dlatego ustalenie zakresu słownictwa, jakie należy przyswoić, powinno być proporcjonalne do ustalonych wcześniej celów. Inny obszar słownictwa potrzebny będzie do opanowania materiałów dla średniozaawansowanych, a inny dla zaawansowanych.
4. Poznaj język, którego chcesz się nauczyć
W pierwszym etapie warto poczytać o języku, którego chcesz się nauczyć. Poznać jego historię, klimat, a także jego budowę. To pomoże w lepszym zrozumieniu struktury języka oraz jego systemu. Ponadto znając różne ciekawostki o języku, zwiększy się także motywacja do jego systematycznej nauki. Warto zaznaczyć, że poznawanie języka obcego w ten sposób pomaga na późniejsze lepsze zrozumienie nietypowych zwrotów i rzadko używanych słówek.
5. Obejrzyj kilka odcinków seriali z obcojęzycznymi napisami
Czy to dobry pomysł, szczególnie na początku drogi? Zdecydowanie tak! Pozwoli Ci to na poznanie systemu języka, budowy zdań i najczęściej występujących zwrotów. Ponadto dzięki temu usłyszysz akcent i sposób komunikacji w danym języku. Oczywiście w późniejszym etapie, znacznie bardziej zaawansowanym oglądanie seriali z napisami w innym języku będzie doskonałym utrwalaniem języka.
Powyższe pięć aspektów, jakie powinno się wykonać przed nauką języka obcego to zaledwie jedne z wielu. Niemniej powzięcie tych rzeczy jeszcze przed nauką, pomoże w późniejszym lepszym zrozumieniu języka w całym procesie uczenia się.