Angielski w pracy – czy na pewno jest niezbędny?

Znajomość języka angielskiego jest ważną umiejętnością, która przyda się w wielu sytuacjach życiowych. Współcześnie płynne posługiwanie się językiem angielskim nie tyle jest atutem, ale koniecznością. Szczególnie na rynku pracy, gdzie coraz więcej firm wymaga przynajmniej podstawowej komunikacji w języku obcym. Dynamiczna ekspansja usług, a co za tym idzie, coraz większe umiędzynarodowienie przyczynia się do tworzenia nowych warunków pracy, w których niezbędna jest znajomość języka angielskiego.

Nauka języka obcego to przede wszystkim inwestycja, która w dzisiejszych czasach zdecydowanie się opłaci. Nie tylko ułatwi codzienne porozumiewanie się, ale również szerzej otworzy drzwi do kariery zawodowej. Zatem, czy znajomość języka angielskiego jest dziś niezbędna?

Znajomość języka angielskiego – czy to warunek lepszej posady?

Wzrost wymagań pracodawców względem kwalifikacji i umiejętności pracowników to jeden z elementów, który przyczynił się do popularyzacji języków obcych. Obecnie ich znajomość nie jest wyłącznie elementem prestiżu, ale coraz częściej podstawowym wymaganiem, z którym można się spotkać podczas przeglądania ofert pracy. Wiele dużych przedsiębiorstw wprowadza, nawet odpowiednie dodatki, dla osób, które doskonale władają jednym, bądź dwoma językami obcymi.

Odpowiadając na postawione pytanie we wstępie, znajomość języka angielskiego na obecnym rynku pracy w coraz większej ilości przypadków jest koniecznością. Oczywiście nie oznacza to, że niemożliwe jest znalezienie pracy w momencie, kiedy nie włada się językiem obcym. Jednak należy zaznaczyć, że osoby, które biegle posługują się językiem angielskim, mogą liczyć na znacznie większe wynagrodzenie.

W tych zawodach znajomość języka angielskiego będzie niezbędna  

Większość ludzi nadal uważa, że język angielski ma zastosowanie przede wszystkim w biznesie bądź w pracy korporacyjnej. Jednak w rzeczywistości jego znajomość wymagana jest zarówno na magazynie jak i obsłudze klienta. Pracodawcom przede wszystkim zależy na komunikatywnej, a więc średniozaawansowanej znajomości języka obcego. Wraz z rozwojem zawodowym, a tym samym awansowaniem na wyższe stanowiska z pewnością pojawi się konieczność zwiększenia biegłości językowej.

Jednym z zawodów, w których swobodne posługiwanie się językiem angielskim jest praca w zagranicznych korporacjach, pisania anglojęzycznych treści, na stanowisku sekretarki czy pracy w banku. Oczywiście branż jest znacznie więcej, a główny przekaz tyczy się tego, że wraz z biegiem czasu angielski będzie podstawową umiejętnością jak choćby podstawowa znajomość obsługi komputera.

Język angielski – podstawowa umiejętność na rynku pracy

Na przestrzeni czasu świadomość ludzi, głównie młodych względem przyłożenia się do nauki języka angielskiego zdecydowanie wzrosła. Można powiedzieć, że obecnej nauce języka angielskiego towarzyszy znacznie większe zaangażowanie niż w przeszłości. Podyktowane jest to nie tylko większym wymieszaniem kulturowym, ale także dynamicznie zmieniającymi się warunkami i wymaganiami pracodawców.

Tym samym angielski w pracy, tzw. business english różni się od podstawowej wiedzy o tym języku. Ten typ języka jest znacznie bardziej złożony, a potrzebne zwroty oraz nowa słowa są niezbędne do właściwego porozumiewania się w danej branży. Niemniej odpowiedni poziom znajomości języka angielskiego dla większości pracodawców będzie bardzo ważnym atutem, który z pewnością zostanie wzięty pod uwagę.