Codzienne posługiwanie się językiem obcym to bardzo ważna umiejętność. Przydaje się zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. W skutecznej nauce języka obcego bardzo ważne jest odpowiednie zaangażowanie oraz determinacja. Niemniej trzeba stawiać sobie realne cele, które będą możliwe do spełnienia, aby nie wkradało się zmęczenie i demotywacja. Powszechnie wiadomo, że systematyczność to najważniejsza kwestia w nauce języka niemieckiego.
Utrzymanie regularności w nauce języka niemieckiego pozwoli w uzyskaniu szybszych efektów. Jednak, aby podnieść skuteczność nauki w aspekcie znajomości języka, warto postawić sobie pewne cele. Jednym z takich może być przygotowanie się do certyfikatu językowego. Obecnie każdy z uczestników ma do wyboru wiele różnych rodzajów certyfikatów językowych na określonym poziomie. Jaki certyfikat z języka niemieckiego będzie najlepszy?
Certyfikat z niemieckiego – który wybrać i jak się przygotować?
Na dzień dzisiejszy istnieje kilka rodzajów certyfikatów z języka niemieckiego. Nie są one jednak równoważne względem siebie. Dlatego każdy z uczniów powinien wybrać taki typ, który w największym stopniu odpowiada oczekiwaniom oraz indywidualnym potrzebom. Warto przed wyborem konkretnego z nich zadać sobie pytanie: do czego będzie służył certyfikat językowy?
Różne potrzeby studentów będą warunkować to, jaki rodzaj certyfikatu wybrać. Jeżeli chęć jego posiadania wynika z faktu studiowania na niemieckiej uczelni, to najlepszym wyborem będzie certyfikat DSH i TestDaf, zdany na odpowiednim poziomie. Z kolei jeżeli certyfikat ma potwierdzać znajomość języka dla pracodawcy, wybór powinien paść na certyfikaty TELC.
Odpowiednie przygotowanie się do egzaminu wymaga od ucznia uzyskania pozytywnego wyniku z różnych kompetencji językowych m.in. słuchania, czytania, pisania oraz mówienia. Warto pamiętać, że egzaminy dotyczą różnych poziomów zaawansowania i innego zakresu godzin w ramach przygotowania.
Posiadanie certyfikatu DSH i TestDaf
Potwierdzona certyfikatem znajomość języka niemieckiego będzie potrzebna przede wszystkim studentom, którzy wybierają się na niemieckie uczelnie. Podstawowe egzaminy, jakie są im dedykowane to DSH oraz TestDaf. Pierwszy z nich obejmuje poziom od B2 do C2. Test DSH składa się z dwóch części, zarówno pisemnej jak i egzaminu ustnego. Pozytywny wynik, a finalnie zdanie egzaminu obliguje studenta do poprawnego rozwiązania 2/3 zadań w jednej i drugiej części.
Z kolei nieco inny przebieg posiada TestDaf. Składa się z czterech modułów takich jak: czytanie, mówienie, słuchanie i pisanie. Zdanie egzaminu potwierdza znajomość języka niemieckiego na poziomie od B2 do C1. Ponadto test można zdać we wszystkich licencjonowanych placówkach m.in. Goethe-Institut. Warto zaznaczyć, że jest to placówka, która nie tylko zajmuje się promocją języka niemieckiego, ale także szeroko pojętej kultury. Oddziały Goethe-Institut znajdują się na całym świecie.
Certyfikat TELC – czy jest najbardziej praktyczny?
Zdobycie certyfikatów TELC możliwe jest dzięki organizacji telc GmbH. Egzaminy można zdawać na każdym poziomie zaawansowania w placówkach na całym świecie. Tego rodzaju certyfikat z języka niemieckiego przede wszystkim honorują pracodawcy. Posiadanie takiego certyfikatu wymagane jest także w przypadku wszystkich osób, które ubiegają się o niemieckie obywatelstwo.
Certyfikat z języka niemieckiego – dlaczego warto posiadać?
Posiadanie certyfikatu z języka niemieckiego to nie tylko prestiż i wyróżnienie. Jest to również sygnał dla pracodawców o ambicji oraz chęci rozwoju. Pozytywny wynik z egzaminu to także satysfakcja oraz potwierdzenie zaangażowania i determinacji w dążeniu do celu. Korzyści z posiadania m.in. certyfikatu TELC jest bardzo wiele, a jedną z największych zalet jest jego bezterminowa ważność.