Nie ma najmniejszych wątpliwości, że to właśnie język angielski jest najpopularniejszy — posługuje się nim blisko 2 mld osób na całym świecie, przy czym rodzimi użytkownicy (dla których jest to język ojczysty) stanowią znaczną mniejszość. W języku angielskim porozumiemy się w niemal wszystkich krajach, jest on też często niezbędny celem pozyskania dobrej pracy. Nauka języka angielskiego wprowadzana jest już na etapie nauczania przedszkolnego. Skąd wynika taki fenomen i dlaczego angielski jest językiem międzynarodowym?
Popularność języka angielskiego
O języku angielskim mówi się, że jest globalny. Choć na świecie wciąż nie ma jednego, oficjalnie przyjętego języka urzędowego, wraz z postępującą globalizacją i rozwojem firm międzynarodowych, a także w związku z turystyką i technologią, zaczęto poszukiwać sposobu na porozumiewanie się na wszystkich kontynentach. Nie zostało to w żaden sposób narzucone prawnie — angielski język przyjął się w całkowicie naturalny sposób. Jak dokładnie to wyglądało na przestrzeni lat?
Sprawdź również: Zabawne błędy popełniane przez Polaków uczących się języka angielskiego.
Szerzenie się języka angielskiego podczas kolonizacji
Język angielski zyskał popularność w XVI wieku, głównie poprzez podboje Imperium Brytyjskiego. Imperium Brytyjskie rozpoczęło kolonizację nowych lądów na niemal wszystkich kontynentach i to właśnie wtedy angielski stał się językiem urzędowym m.in. na terenach Australii oraz Ameryki Północnej, a w dalszej kolejności w Afryce i Indiach.
Sprawdź również: Ciekawostki o historii języka angielskiego.
Zacznij naukę języka angielskiego już dzisiaj z Alfa Lingua!
Język angielski po zakończeniu II Wojny Światowej
Duże znaczenie dla propagowania języka angielskiego miał okres II Wojny Światowej i rozwój państw po jej zakończeniu, gdzie liczyła się polityka. Wówczas największą potęgą gospodarczą były właśnie Stany Zjednoczone. W tamtych czasach język angielski był już językiem urzędowym byłych kolonii brytyjskich. W związku z tym, że Wielka Brytania mocno liczyła się na rynku gospodarczym i politycznym, dążono do tego, aby bez problemu porozumieć się z jej przedstawicielami i mieszkańcami.
Sprawdź również: Najciekawsze słowa w języku angielskim.
Język angielski standardem świata muzyki i sztuki
W dzisiejszych czasach wszyscy znaczący twórcy muzyki czy influencerzy posiadają w swoim portfolio angielskie tytuły. Każdy marzy o takiej karierze, a kraje anglojęzyczne kojarzą się ze stylem i nowoczesnością, czego chcemy być częścią. Aby ich zrozumieć, coraz więcej osób rozpoczęło naukę języka angielskiego. Obecnie język angielski jest najbardziej popularny na świecie i nic nie wskazuje na to, że miałoby coś się zmienić.
Sprawdź również: 11 Podcastów po angielsku, które zrewolucjonizują Twoją naukę.
Dlaczego język angielski jest językiem międzynarodowym? Podsumowanie
Język angielski stał się językiem globalnym w dużej mierze przez rozwój internetu. Ludzie na całym świecie mają dostęp do jego zasobów, dlatego narzucono potrzebę korzystania z uniwersalnego języka. To miejsce, w którym artyści, twórcy i politycy docierają do znacznej grupy osób, a także miejsce, w którym poszukujemy ważnych informacji. Umiejętności posługiwania się internetem zależy od umiejętności posługiwania się językiem angielskim. Język międzynarodowy odgrywa więc znaczącą rolę we wszystkich krajach.
Sprawdź również: 5 kluczowych korzyści z kursów językowych dla firm.
Dlaczego warto posługiwać się językiem międzynarodowym (językiem angielskim)?
Angielski jest najczęściej używanym językiem na całym globie. To nie tylko język urzędowy w wielu krajach, ale i sposób na porozumiewanie się bez względu na aktualną lokalizację geograficzną. Jeśli znamy go w stopniu komunikatywnym, zauważymy znaczne ułatwienia w każdej dziedzinie życia. Z jego pomocą możemy podróżować po całym świecie — z łatwością porozumiemy się w restauracjach, hotelach, urzędach czy nawet z miejscową populacją.
Dodatkowo znajomość angielskiego pomoże nam znaleźć lepiej płatną, bardziej prestiżową pracę. Bez względu na to, czy będziemy mieć kontakt wyłącznie z klientami polskimi, czy może będziemy reprezentować firmę na arenie międzynarodowej. Nauka języków obcych powinna być podstawą szkolnictwa w każdym kraju. Poza językiem ojczystym rekomenduje się więc naukę języka angielskiego oraz przynajmniej jednego innego języka obcego (może to być np. język niemiecki, hiszpański czy włoski, które również są popularne).
Sprawdź również: Szkoła językowa Warszawa.
FAQ
Jak zacząć uczyć się języka angielskiego?
Języka angielskiego możesz zacząć uczyć się z naszymi lektorami. Zapisz się na lekcję próbną z jednym z naszych specjalistów i sprawdź, czy to coś dla Ciebie. Oprócz zajęć możesz też sięgnąć po materiały online, albo kupić fizyczne książki i zapisywać notatki — jednak osobiście polecamy lekcje z 'prawdziwą’ osobą, która wspomoże Cię w rozwoju.
Co oznacza A1, A2, B1, B2?
Zapewne już nie raz widziałeś te znaki, i może zastanawiałeś się też, co znaczą. A1, A2 i kolejne litery oraz liczby określają poziom języka, na jakim jesteś. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z językiem, to zaczynasz od poziomu A2. Natomiast jeśli obcujesz z językiem od dziecka, to zazwyczaj będziesz określany mianem 'native speakera’, i Twój poziom najprawdopodobniej sięga C2. Native speakerzy to inaczej osoba mówiąca w ojczystym języku. Jednakże poziom C2 da się również uzyskać poprzez rzetelną naukę. Także do dzieła!
Pingback: Jakiego języka obcego warto się obecnie uczyć? - Alfa Lingua