Metod na to, jak szybko nauczyć się angielskiego jest naprawdę wiele. Naszym zdaniem wszystko zależy od Ciebie i Twoich chęci. Nie jesteśmy tu po to, by uskuteczniać pseudo coachingową czy motywacyjną gadkę. Jesteśmy tu dla Ciebie, by pomóc Ci w znalezieniu lepiej płatnej pracy, rozszerzaniu Twoich kompetencji czy po prostu, by ten czas spędzony na nauce był tzw. Quality Time.
Metody nauki – jak szybko nauczyć się angielskiego?
To wszystko zależy, czy pytasz nas jako ludzi, czy jako lingwistów – czyli specjalistów od języków. W obu przypadkach chcemy poradzić Ci jedno – znajdź swój jeden sposób na przyswajanie nowych informacji. Jak to zrobić? Podpowiadamy w artykule poświęconym szybkiej nauce angielskiego.
Nasze TOP 5 metod nauki, które szybko przybliżą Cię do celu:
- Efekt czystej ekspozycji.
- Aktywne słuchanie.
- Większy i największy absurd.
- Tzw. metoda odzyskiwania danych.
- Rysowanie nie jest wyłącznie dla dzieci.
W dalszej części tekstu szczegółowo opisujemy każdą z wymienionych metod.
Efekt czystej ekspozycji, czyli nic innego jak więcej języka angielskiego dookoła
To naszym zdaniem najskuteczniejszy sposób na to, aby szybko nauczyć się słówek z angielskiego. Dlaczego zewsząd słyszy się historie o tym, że „ktoś wyemigrował z kraju, nie znając danego języka i w bardzo krótkim czasie się go nauczył”. To nie jest kolejny clickbait ani historia wybitnego człowieka. To historia osób, w tym również nas, które poddały się czystej ekspozycji na język angielski.
Im więcej kanałów się ze sobą przeplata, tym szybciej zaczynamy myśleć w języku obcym, w tym wypadku w języku angielskim.
Czy żeby osiągnąć efekt czystej ekspozycji muszę wyjeżdżać do Wielkiej Brytanii lub USA?
A po co? To Stany i Wielka Brytania przyjadą do Ciebie. Do szybkiej nauki angielskiego polecamy korzystać z dobrodziejstw technologii XXI wieku. Serwisy streamingowe zapewniają ogrom możliwości, w tym ustawienia dowolnej kombinacji audiodeskrypcji, napisów itd.
Serial niemiecki z napisami po angielsku z polskim lektorem? Dobra abstrakcja, ale my to polecamy… Często zapominamy, by w językach, które znamy doszukiwać się analogii. Ale to na inny artykuł.
Efekt czystej ekspozycji w szybkiej nauce języka angielskiego osiągniesz, jeśli zadbasz o to, by angielski towarzyszył Ci naprawdę wszędzie. Menu telefonu w języku angielskim? Dobry pomysł. Ulubiony serial z angielskimi napisami, ale w oryginale? Jeszcze lepszy pomysł.
Zadbaj o to, by w pobliżu mieć coś jakiś notatnik i coś do pisania. Telefon też się nada, choć nie wierzymy w 100% skuteczność robienia notatek na jakichkolwiek nośnikach elektronicznych. Nie musisz od razu zapisywać wszystkiego, czego akurat nie uda Ci się zrozumieć. Spróbuj skupić się na pojedynczych wyrazach lub frazach, które zostaną z Tobą na dłużej. Wierzymy w jakość, a nie ilość, także nawet jedno słowo lub zdanie, które uda Ci się zapamiętać i dokładnie „wziąć na warsztat” po obejrzeniu godzinnego odcinka serialu, będzie Twoim ogromnym sukcesem.
Pamiętaj, „baby steps”, a nie „spectacular successes”.
Aktywne słuchanie
Wiele osób uczących się języka angielskiego zapomina, że tak naprawdę znajomość języka dzieli się na aktywną oraz pasywną. Co oznacza to w praktyce?
„Rozumiem co ktoś do mnie mówi po angielsku, czytam ze zrozumieniem, ale nie potrafiłbym powiedzieć tego sam”.
Próbujesz aktywnie słuchać podczas tej rozmowy? Nawet niewielkie nawiązania do wypowiedzi Twojego rozmówcy, pozwolą Ci zbudować pewność siebie w kontekście produkcji nawet niewielkich wypowiedzi w stylu: „Yes, you’re right” czy „Well how so?”, „Could you explain that?”. Jeśli zaś nie czujesz się na tyle pewnie, aby zadawać pytania otwarte, to po prostu zadawaj pytania o te wyrażenia, których nie rozumiesz. Naprawdę ludzie nie są tacy straszni i widzą, że się uczysz. Chętnie Ci pomogą.
Większy i największy absurd
Naszą metodą, którą przetestowaliśmy nie tylko na sobie, ale i na większości naszych kursantów, jest umiejętne wykorzystanie zaskoczenia lub absurdalności w procesie nauki języka angielskiego.
Nie wiesz, jak szybko nauczyć się słówek z angielskiego czy całych fraz? Naukę zacznij od tych, które wywołują u Ciebie najbardziej skrajne emocje. Coś, co koniecznie będziesz w stanie skojarzyć z tym co jest dla Ciebie ważne lub wręcz przeciwnie – z czymś, co Cię obrzydzi, wywoła w pewien sposób odrazę lub współczucie.
My mamy ostatnio ogromną fazę na frazy oraz słówko „hobo”, czyli żul lub menel. A z przydatnych fraz? „I’m game” – i bynajmniej nie oznacza to, że jestem grą, tylko „wchodzę w to!”. Dlatego, zamiast korzystać z oklepanego „I’m in!”, następnym razem użyj „I’m game”.
A i jeszcze jedno. „Nuke” – „Don’t nuke an egg”. Nie chodzi, żebyś korzystał z zasobów atomowych do wysadzenia jajka na śniadanie. Słówko „nuke” wyraża sztukę przyrządzania potraw w kuchence mikrofalowej.
… bo wszyscy jesteśmy w stanie wyobrazić sobie widok wnętrza kuchenki mikrofalowej po wybuchu jajka, prawda❓
Do tego proponujemy słowną zabawę tym, co tylko udało Ci się poznać.
Przykład: „If you’re gonna nuke this egg, I’m totally game!”
Chcesz więcej przydatnych fraz?
Koniecznie pobierz naszego darmowego ebooka zatytułowanego „Useful”. Tego nie uczyli w szkole, a może się przydać. Szczególnie jeśli chcesz szybko wskoczyć o poziom wyżej.
eBooka pobierzesz tutaj. Właściwie damy Ci ich więcej. Także pobierz jednego i drugiego.
Na zdrowie i samych językowych sukcesów!
Metoda odzyskiwania danych
Coś, co nie sprawdza się podczas tradycyjnych kursów oraz typowo „szkolnego” podejścia w nauczaniu języka angielskiego, to przede wszystkim twierdzenie, że trzeba przyjąć dużo treści w możliwie krótkim czasie. „Zakuj, zdaj, zapomnij” nadal niestety potrafi królować na stołach prywatnej jak i publicznej edukacji.
Jako doświadczeni lingwiści, którzy specjalizują się w kursach indywidualnych oraz intensywnych języka angielskiego wiemy, że często w procesie nauczania zapomina się o tzw. Data retrieval, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza „odzyskiwanie danych”. Czym jest w praktyce? Otóż podczas nauki języka angielskiego, szczególnie gdy chcemy osiągnąć szybkie efekty, ważnym jest, aby cała wiedza, którą przyswoimy, znalazła w pewien sposób „ujście”.
Co z tego, że poznasz 50 nowych słów po angielsku, jeśli nie będziesz w stanie w praktyce wykorzystać ani jednego.
Metoda odzyskiwania danych to nic innego jak przestrzeń na ćwiczenie tego, czego się nauczyłeś_aś.
Może następnym razem zamiast 50 słów czy fraz spróbuj wyłącznie przyswoić kilka?
Im częściej korzystasz w aktywny sposób z materiału, który udało Ci się przyswoić, tym szybciej osiągniesz pożądane efekty. Zaufaj nam. Naukę języka angielskiego mamy we krwi.
Odzyskuj dane na potęgę, a zobaczysz, jak szybko nauczysz się angielskiego!
Rysowanie nie jest wyłącznie dla dzieci
Nic nie sprawdza się tak jak łączenie form. Co jeśli Ci powiemy, że aby nauczyć się angielskiego szybko i efektywnie, trzeba uruchomić naszą kreatywność. Jak to zrobić? Najlepiej rysując.
Stwórz sobie mapę do nauki języka angielskiego. My akurat posłużymy się mapą firmy szkoleniowej naszego założyciela – Tomasza Billa. Każdy z kursów nauki języka obcego, w tym angielskiego, rozpoczyna się od zaprojektowania mapy kursu. To narzędzie pozwala na skuteczne monitorowanie postępów naszej nauki angielskiego, tak byśmy jak najlepiej mogli monitorować każdy etap, ale również i aspekt nauki.
Po prostu na mapie umieszczamy 3 najważniejsze hasła lub zagadnienia, które nas interesują. Np.: Business English lub My Career czy Work (co kto woli), drugi prostokąt tytułujemy Hobbies lub Lifestyle, a trzeci np.: Slang/ Useful English, bo zależy Wam, aby mówić jak native.
Zasada jest prosta – wpisuj wyłącznie pojedyncze słowa lub frazy, a jednocześnie przypisuj im symbole, tak by kojarzyły Ci się ze słowem.
A ten mniejszy prostokąt z czerwonym polem?
To legenda. Nie ma mapy bez legendy. Wpisz tam: Who? Where? Why? What for? When? How?
Po co? By szybko nauczyć się angielskiego, musisz korzystać z nowych słów czy fraz na potrzeby różnych okoliczności i wydarzeń w Twoim życiu. Mieszaj wątki, korzystaj z tego co zanotujesz lub narysujesz. Dlaczego? Kluczem do tego jak szybko nauczyć się angielskiego jest Twoja elastyczność językowa. Im szybciej ją nabędziesz, tym pewniej się poczujesz.
Jeśli zaś nie czujesz się najlepiej w tworzeniu pop kulturowych arcydzieł, to naprawdę wystarczą Ci odręczne notatki. Jeśli zaś bardzo nie lubisz notować w zeszycie czy na kartce (tak trochę vintage), to po prostu zadbaj o kreatywny aspekt wizualizacji Twoich postępów. Nie chcemy, żeby to była kolejna lista słówek do nauki angielskiego z końca podręcznika w klasie maturalnej.