Współcześnie biegłe posługiwanie się językiem obcym to cenna umiejętność, a także ogromny atut dla pracodawców. W efektywnej nauce języka obcego szczególnie ważna jest determinacja oraz systematyczność. To właśnie te dwie cechy wpływają na to, jak szybko i w jakim zakresie opanuje się język niemiecki. Jednak większość osób tłumacząc się nadmiarem obowiązków związanych z pracą zawodową czy opieką nad dziećmi nie wierzy w dynamiczną naukę języka w stosunkowo krótkim czasie. Zatem, jak szybko nauczyć się niemieckiego?
Oczywiście predyspozycje do nauki języków obcych także odgrywają ważną rolę. Jednak mimo wszystko nie zastąpią regularności w nauce. W momencie, kiedy brakuje czasu, nawet chwila w autobusie, drodze do pracy czy w przerwie na lunch będzie doskonałą okazją na szlifowanie umiejętności mówienia w języku obcym.
Jak szybko nauczyć się niemieckiego?
W dobie współczesnych możliwości, które oferują innowacyjne technologie, a przede wszystkim ogromne zasoby internetu, nauka języka obcego wcale nie musi być trudna. Większość ludzi kojarzy naukę języka ze żmudnymi lekcjami szkolnymi, z których mało co zostawało w głowie. Być może nie tędy droga, a nowoczesne metody i techniki nauki, szczególnie dla początkujących okażą się niezwykle skuteczne?
Na początku drogi warto wiedzieć, że w języku niemieckim występuje kilkaset tysięcy słów oraz wiele ważnych zasad gramatycznych. Tym samym, aby szybko nauczyć się mówienia choćby w stopniu komunikatywnym w pierwszej kolejności dobrze postawić na interaktywne aplikacje telefoniczne, dzięki którym w szybkim tempie możliwe będzie opanowanie podstawowego słownictwa i zwrotów. Język niemiecki nie zalicza się do skomplikowanych, tak samo pod względem wykorzystania ilości słów, jak i zwrotów. Oznacza to, że często podstawowy zasób słownictwa w języku niemieckim pozwoli na poprawną komunikację.
Szybka nauka niemieckiego – nie utoń w morzu reguł
Większość osób doskonale pamięta liczne regułki i wyjątki, które występują w nauce języków, przede wszystkim w niemieckim. Z pewnością nie raz czy dwa powodowało to niemały ból głowy, a tym samym zniechęcenie do dalszej nauki. Pomimo tego, że trzeba znać odpowiednie reguły gramatyczne, to wkuwanie ich do stopnia perfekcyjnego zupełnie mija się z celem. Poprawna znajomość języka niemieckiego wcale nie zobowiązuje do bezbłędnego wykorzystywania wszystkich rodzajników w codziennych sytuacjach. Dlatego zdecydowanie lepszym pomysłem jest nieustanne poszerzanie zasobów słownictwa niż poświęcanie czasu na zapamiętywanie wszystkich reguł i wyjątków. Pomocna w nauce słówek będzie niejedna witryna internetowa dedykowana nauce języków.
Mówienie w stopniu komunikatywnym – naucz się czasowników modalnych
W przeciwieństwie do licznych reguł i wyjątków opanowanie najważniejszych czasowników modalnych jest bardzo ważne. Wyrażają one prośby, wole, pozwolenie czy możliwość. Są niezbędne do dalszej nauki, a w efekcie do prawidłowego komunikowania się w języku niemieckim. Poznanie wszystkich czasowników modalnych nie powinno zająć więcej niż kilka miesięcy, ponieważ nie są ciężkie do opanowania. Dokładne ich poznanie rozwinie nie tylko zasób słownictwa, ale pomoże w lepszym zrozumieniu szyku zdań, jakie konstruowane są w języku niemieckim.
Jak motywować się do nauki języka niemieckiego?
Najważniejszym aspektem w codziennej motywacji do nauki języka niemieckiego powinien być jasno postawiony cel. Bez konkretnie zdefiniowanej drogi bardzo ciężko będzie w dłuższym okresie czasu utrzymać potrzebny poziom motywacji do efektywnej nauki. Każda osoba będzie miała inne potrzeby, a co za tym idzie cele. Warto zatem ustalić, do czego przyda się znajomość języka niemieckiego, aby codziennie dokładać kolejną cegiełkę, która będzie budowała oczekiwany poziom biegłości w posługiwaniu się językiem niemieckim.