Jakiego języka obcego warto się obecnie uczyć?

Kursy i szkolenia dla firm — sposób na rozwój kompetencji pracowników

Angielski, niemiecki, francuski, a może węgierski? Jakiego języka warto się uczyć w dzisiejszych czasach? Chyba dla nikogo nie jest już zaskoczeniem, że najczęściej podczas przeglądania ofert pracy, w rubryce „wymagania” natykamy się na podpunkt „bardzo dobra znajomość języka…” — no właśnie, ale jakiego? 

Tak, tak. Pierwsze pewnie co przyszło Wam teraz do głowy to język angielski. I szczerze powiedziawszy, skłamałbym mówiąc, że się mylicie. Czysta statystyka pokazuje, że najwięcej ofert pracy jest właśnie skierowanych do pracowników, którzy potrafią się posługiwać językiem angielskim na wysokim poziomie, nie tylko w mowie, ale również w piśmie. Jednak czy perfekcyjny język angielski zawodowy jest wystarczający dla pracodawców?

Z roku na roku pracownicy się rozwijają, a wraz z nimi rynek oraz jego zapotrzebowanie. Znasz dobrze język angielski? To świetnie! Ale muszę Cię trochę zmartwić. Nie oszukujmy się, ale w 2023 roku nie jest to już jakiś super wyczyn. W dzisiejszych czasach znajomość angielskiego nie robi już takiego wrażenia na pracodawcach, jak to było jeszcze 15 czy 20 lat temu. Znajomość tego języka w wielu branżach jest już traktowane jako pewnego rodzaju standard. 

Angielski nadal na topie

… oto jest pytanie. Czy brak znajomości języka angielskiego przekreśla Twoją karierę? I tak, i nie. Wszystko oczywiście zależy od tego, w jakiej branży działasz. Coraz częściej jednak zdarza się, że brak znajomości jakiegokolwiek języka obcego jest wystarczającym powodem, aby nasza aplikacja w ekspresowym tempie zniknęła z czyjegoś dysku. Najczęściej dotyczy to właśnie języka angielskiego. 

Dlaczego nadal angielski?

Swoją drogą wiecie, że znaczna większość całego Internetu została napisana w języku angielskim? Popularność tego języka spowodowała, że stał się on również międzynarodowym językiem biznesu. Jeśli wybierzecie się więc na jakąkolwiek konferencję lub szkolenie branżowe na drugi koniec świata, to bardzo możliwe, że prelegenci będą prowadzili swoje wykłady właśnie w tym języku. Z pewnością bez dobrego (a nawet bardzo dobrego) poziomu języka angielskiego nie rozwiniemy swojej kariery w międzynarodowych korporacjach. Jest to standardowy wymóg przy tego typu ofertach pracy, a już z pewnością warunek konieczny w zdobyciu awansu na wyższe stanowiska.  

Znajomość niemieckiego – lepsze pieniądze, więcej możliwości

Z językiem niemieckim wielu z nas miało do czynienia już w szkole, gdy klasy często były dzielone na grupy uczące się angielskiego lub właśnie niemieckiego. Przełożyło się to również na popularność tego języka na rynku pracy, czego dowodem jest mnogość ogłoszeń z wymogiem znajomości języka naszych zachodnich sąsiadów. Niemiecki przede wszystkim jest mile widziany w wielu przedsiębiorstwach w Polsce, które posiadają zagraniczny kapitał i zajmują się na co dzień międzynarodowymi współpracami. Najczęściej pracownicy ze znajomością języka niemieckiego są poszukiwani do pracy w handlu, branży informatycznej, ale także w logistyce oraz na stanowiskach HR. 

Hiszpański i francuski dla IT i nie tylko

Nie znasz angielskiego? Nie czujesz też motywacji do rozpoczęcia nauki niemieckiego? Spokojnie. To nie jedyne języki na świecie. Tuż obok nich stoją dumnie dwa inne, które również nie mogą się powstydzić swojej chodliwości na rynku — francuski oraz hiszpański. I choć są one dużo rzadziej spotykane w ofertach pracy niż np. język angielski, to nadal nietrudno jest się na nie natknąć podczas przeglądania ogłoszeń. 

No dobrze, ale gdzie tak naprawdę przydadzą się te języki? Język francuski przede wszystkim znajdzie zastosowanie w księgowości oraz działach obsługi klienta. Podobnie sytuacja wygląda z językiem hiszpańskim, który pożądany jest m.in. na rynku handlu, marketingu czy nawet w branży IT. 

Dla Polaków przydatnymi językami mogą się okazać również języki słowiańskie, takie jak czeski czy słowacki oraz języki bałtyckie, np. litewski. Firmy poszukują także pracowników z dobrym językiem węgierskim. Głównie te języki są poszukiwane w branżach dotyczących sprzedaży, logistyki oraz finansów. 

Webinar, task, target, ASAP, hejt

Wróćmy jeszcze na koniec do angielskiego. Wszechobecne anglicyzmy w naszym języku (i w wielu innych), a także powszechność tego języka w popkulturze doprowadziły do tego, że jest to jeden z najpopularniejszych języków na świecie, którym komunikuje się około 1,5 miliarda ludzi. Przypominamy, że na świecie żyje 8 miliardów osób, co daje około 20% całej populacji posługującej się językiem angielskim — oczywiście w mniejszym lub większym stopniu. 

Dobrą wiadomość dla tych, którzy nie mieli jeszcze styczności z tym językiem, jest to, że język angielski jest jednym z najłatwiejszych języków do nauczenia. Poza biznesowymi możliwościami tego języka, angielski jest również niezwykle przydatny podczas podróży, nie tylko tych służbowych. Po angielsku będziesz mógł zapytać o drogę na plażę lub o szklankę wody w restauracji i z wysokim prawdopodobieństwem zostaniesz zrozumiany w niemalże każdym zakątku świata. 

Każdy język obcy jest dobry

Bez względu na to, jaki język obcy opanujesz, będzie to dla Ciebie ogromna przewaga na rynku pracy. Pamiętaj jednak, że konkurencja cały czas się rozwija i za chwilę znajomość jednego języka obcego będzie podstawowym wymogiem stawianym przez pracodawców. Nie spoczywaj więc na laurach i jeśli opanujesz już jeden język, to może warto zacząć przygodę z angielskim lub niemieckim?