Nauka języka obcego może odbywać się na dwa sposoby – indywidualnie bądź w kilkuosobowej grupie. Obydwie formy mają wady i zalety, a wybór odpowiedniej stanowi kwestię indywidualną. Jak dobrać optymalną dla siebie formę nauki chcąc szybko i skutecznie przyswoić język obcy?
Nauka języka obcego indywidualnie
Nauka indywidualna może odbywać się również na dwa sposoby – samodzielnie w domu, z wykorzystaniem książek i pomocy interaktywnych bądź w szkole językowej w systemie zajęć 1:1. Oznacza to, że jeden nauczyciel zajmuje się wyłącznie jedną osobą. Oczywiście druga metoda jest skuteczniejsza, ponieważ doświadczona osoba na bieżąco koryguje nasze błędy oraz tłumaczy niejasności.
Do największych zalet nauki indywidualnej zaliczamy duży kontakt z nauczycielem. Ma pod opieką wyłącznie jedną osobę, zatem może jej poświęcić maksymalną ilość czasu i uwagi. Intensywnie pracujemy przez całe zajęcia, co przekłada się na spektakularne efekty. Dodatkowo możemy dowolnie wybierać godziny zajęć w zależności od naszych prywatnych potrzeb. Taka forma nauki sprawdzi się w przypadku osób:
- nieśmiałych, które krępują się zabierać głos w grupie, mogą więc wiele na tym stracić,
- potrzebujących pełnej kontroli nad swoją nauką oraz wymagających od nauczyciela maksymalnej uwagi,
- zapracowanych, którzy nie mogą uczęszczać na zajęcia grupowe w wyznaczonych godzinach
- potrzebujących intensywnego, przyspieszonego kursu, np. przed wyjazdem za granicę,
- bardzo szybko przyswajających materiał, wyprzedzających resztę grupy.
Wadą takiego rozwiązania jest cena. Drożej wyjdzie nas opłacić całe zajęcia samodzielnie niż podzielić ich koszt na np. 4 osoby zainteresowane nauką języka obcego.
Nauka języka obcego w grupie
Nauka języka obcego w formie grupowej również ma wiele zalet. Wśród nich wyróżniamy przede wszystkim kontakt z wieloma osobami. Na zajęciach rozmawiamy nie tylko z nauczycielem, ale i z pozostałymi uczestnikami, przy czym każdy z nich posiada inne umiejętności, akcent czy sposób wypowiadania się. Nabywamy doświadczenia w rozmowie z różnymi osobami, a dialogi można jeszcze mocniej rozbudować. Nauka w grupie stanowi dodatkową motywację – chcemy dobrze wypaść lub podciągnąć się, aby dogonić inne osoby. To idealny sposób, aby przełamać barierę językową oraz strach przed rozmową z obcym języku.
Zajęcia grupowe będą idealną opcją dla:
- dzieci – nauczanie maluchów, które dopiero rozpoczynają przygodę z językiem może być dla nich wysoce stresujące. W otoczeniu innych dzieci nauka może przekształcić się w zabawę, będzie więc dla nich przyjemniejsza,
- młodzieży – nastolatkowie są już bardziej świadomi językowo. Na grupowych zajęciach mogą się motywować i wspierać,
- osób lubiących rywalizację w pozytywnym znaczeniu tego słowa,
- osób oszczędnych.
Niestety, podczas zajęć grupowych znacznie łatwiej o rozproszenie się.Dodatkowo musimy dostosować się do poziomu i potrzeb innych uczestników, więc uwaga nauczyciela musi być dzielona między wszystkich po równo.
Jak widać cena kursu to tylko jedna z kwestii, którą warto wziąć pod uwagę w wyborze formy nauki języka obcego. Wiele pozostałych czynników jest równie ważnych – w końcu zajęcia mają być nie tylko przyjemne, ale i efektywne.